Skip to main content

Tip na výlet: Lobos, neobydlený ostrov mořských vlků

Lobos je neobydlený ostrůvek s rozlohou přibližně 5 km², který se nachází v úžině La Bocayana, pouhé 2 km severovýchodně od Fuerteventury a přibližně 8 km od Lanzarote.

Římané, Normané a lachtani 

Jak naznačují vykopávky z roku 2012, na ostrově Lobos se pravděpodobně nacházela římská základna už v období antiky. V roce 1495, poté co si normanský námořník Jean de Béthencourt podmanil Lanzarote, z ostrova Lobos vytvořil zásobovací základnu a právě během 15. stol. daly okolnosti vzniknout současnému názvu ostrova.

Isla de Lobos“ (v doslovém překladu „ostrov vlků“) odkazuje na dobu, kdy se na ostrově hojně vykytovali lachtani (španělsky lobos marinos, v překladu mořští vlci), kteří však byli postupně vyhubeni, protože tehdejším námořníkům poskytovali cenné maso, tuk a kožešinu. Dnes už zde bohužel ve volné přírodě žádné lachtany nepotkáte, ale jako připomínku na ně můžete zavítat do Návštěvnického centra v přístavu Puertito de Lobos a dozvědět se více o jejich životě, o historii zdejšího rybolovu i o geologii a přírodním dědictví ostrova.

Parque Natural Islote de Lobos

Ostrov Lobos je skutečný přírodní ráj s bohatou biodiverzitou, jedinečnými ekosystémy a unikátní vulkanickou krajinou. Od roku 1994 je součástí přírodního parku Parque Natural del Islote de Lobos včetně chráněné ptačí rezervace, který má za cíl chránit zdejší faunu, flóru a geologické útvary. Pro svou vysokou ekologickou hodnotu je ostrov rovněž považován za Biosférickou rezervaci UNESCO. Najdete zde přibližně 130 jedinečných druhů rostlin, z nichž je řada endemických (např. lobularia canariensis) a ostrov je rovněž domovem chráněného ptactva (volavky, rackové, kormoráni a břehule), kteří ho využívají jako hnízdiště.

Co zažít na Lobos?

#1 Užijte si nejmenší kanárský přístav El Puertito

Jediným místem na ostrově, kde najdete náznak civilizace, je malá rybářská osada Puertito de Lobos, která je zároveň přístavním molem pro výletní lodě z okolních ostrovů. Čítá okolo deseti domků postavených z vulkanických kamenů a přesto, že na ostrově nejsou žádné obchody ani restaurace (doporučujeme vzít si s sebou dostatek vody a občerstvení), možná se vám poštěstí a některý z rybářů bude mít dveře svého obydlí otevřené dokořán i pro turisty. 

#2 Vyrazte na hike mezi vulkány

Nejoblíbenějším cílem turistů je jednoduchý výstup vulkán Montaña La Caldera (127 m n.m.), který nabízí jedinečný panoramatický výhled na oceán a sousední Fuerteventuru a Lanzarote. Na ostrově se nachází několik vyznačených turistických stezek, které jsou díky ploché krajině nenáročné a celý ostrov tak můžete projít během pár hodin, navíc bez toho, aniž byste potkali jediné vozidlo. Oblíbená je také okružní stezka Sendero Lobos, která vede napříč celým ostrovem. Strategicky začíná i končí v přístavu El Puertito a na přibližně 7,5 km vás vezme na pláž Playa de la Concha, solná pole Salinas de Marrajo, vodní laguny Saladar, maják Faro de Martiño, oblast Llano de los Labrantes se zříceninami domů portugalských dělníků, kteří zde pomáhali stavět maják v 2. pol. 19. stol. i na písečná pole Jable de la Cocina s unikátní endemickou flórou.

#3 Vykoupejte se na divokých plážích

Nejznámější pláž na Lobos je pláž Playa de la Concha v zátoce s tyrkysovou vodou a jemným bílým pískem, ke které se z přístavu dostanete přibližně za 10 minut pěšky. Přístup do vody je mělký a pláž je tak vhodná k relaxaci i koupání i rodin s dětmi.

#4 Vyrazte na maják Faro de Martiño

V severním cípu ostrova byl v roce 1863 portugalskými staviteli postaven maják Faro de Martiño. Do provozu byl uveden o dva roky později a poslední strážný, který tu žil se svou rodinou, odsud odešel po jeho automatizaci v roce 1968. Maják je po rekonstrukci dodnes v provozu a naskýtá jedinečný výhled na východní pobřeží sousedního ostrova Lanzarote.

Maják činí jedinečným také fakt, že se zde v roce 1903 narodila významná španělská spisovatelka, básnířka, dramatička, a esejistka Josefina Pla. I když většinu svého života prožila v Paraguayi, její kořeny na Kanárských ostrovech měly významný vliv na její tvorbu a ve svých dílech se k nim často tematicky i atmosféricky vracela, především ve formě motivů souvisejících s izolací, silou přírody a lidskou odolností.

#5 Zašnorchlujte si

Díky bohatému podmořskému životu a jedinečným podvodním ekosystémům je ostrov Lobos jedním z nejoblíbenějších míst pro šnorchlování na celých Kanárských ostrovech. Pozorujte ráčky, drobné rybky i další mořské, často endemické, živočichy žijící v unikátním vulkanickém podloží.

#6 Sjeďte si nejdelší kanárskou vlnu

Na Lobos si na své přijdou i surfaři. Na jeho jihozápadním pobřeží se tvoří nejdelší vlna Kanárských ostrovů, tzv. „Pravá vlna Lobosu“, která v ideálních podmínkách (od října do března) může měřit více než 300 m na délku a dosahovat výšky až 4 metry. 

Jak se na Lobos dostat?

Na Lobos se nejsnadněji a nejrychleji (přibližně za 20 minut) dostanete pravidelnými trajekty a lodními taxi, které vyplouvají z přístavu Corralejo na severu ostrova Fuerteventura. Pokud k přepravě zvolíte loď s proskleným dnem, budete moci během plavby pozorovat podvodní svět Atlantiku. Využít můžete také organizované výlety, i ze sousedního Lanzarote. 

Kouzelný Lobos bych doporučila všem milovníkům koupání na divokých plážích, vulkanické turistiky a nedotčené přírody, protože i přesto, že se nachází jen kousek od sousedních ostrovů, dokáže zajistit jedinečný pocit odlehlosti a skutečné propojení s přírodou.

Lenka Viková zakladatelka cestovní kanceláře Canaria Travel