Skip to main content

Dotknout se na Gran Canarii nebe

Blog

Moře, nebo hory? Ale co když tohle dilema nemusíte vůbec řešit? 
Nejdominantnějším prvkem ostrova Gran Canaria jsou totiž hory, takže když se nabažíte koupání, vzhůru na cesty. Doslova. Stačí popojet pár kilometrů od pobřeží a ocitnete se v diametrálně odlišném světě. Silnice začne strmě stoupat a příroda se proměňuje přímo před očima. Z městečka Puerto de Morgán, přezdívaného „kanárské Benátky“ (Benátky proto, že je stejně protkán vodními kanály), vede jedna z oblíbených tras do vnitrozemí. Za městem rovinka končí a vjedete na území plné klikatých serpentin. Zde počítejte s maximální rychlostí 30 km/h. Navíc tu panuje nepsané pravidlo troubení do zatáček, aby o vás protijedoucí řidiči věděli. I tak se vám pojede pohodlněji než na leckteré evropské silnici, včetně „tankodromu“ na trase Praha – Brno, který se kvalitě zdejší asfaltky nepřibližuje ani z poloviny. Zkušenost ukazuje, že pomalejší stoupání turisté nakonec vůbec neřeší. Stejně pořád zastavují na odpočívadlech, aby si vyfotili fascinující výhledy. 

Tajemství Mračného skaliska

Nejvyšší hora ostrova se jmenuje Pico de las Nieves a měří 1 950 m n. m. Na její samotný vrchol se ale dnes už žádná civilní osoba nepodívá, protože si na něm základnu založili španělští vojáci. Náladu vám rozhodně spraví náhradní a stejně atraktivní cíl cesty. Skalnatý Roque Nublo, v překladu Mračné skalisko, dosahuje výšky 1 813 m n. m. Počítejte ovšem s tím, že se autem dostanete zhruba 200 metrů pod jeho vrchol a zbytek je třeba dojít pěšky. I když se zrovna nepovlečete, cesta vzhůru trvá minimálně hodinu a půl. Odměna ale stojí za to! Roque Nublo před dávnými lety vymodelovala eroze a v současnosti vypadá jako mohutný kámen postavený na zem tou nejužší stranou. Guančové, původní obyvatelé ostrova, Mračné skalisko uctívali pro jeho posvátnou sílu. Úctě a respektu se mezi místními těší dodnes.

Být tady a teď

Výhled odsud je famózní. Před sebou máte krajinu s malými bílými vesničkami rozsypanými po okolních svazích a za jasného počasí dohlédnete až na sousední ostrov Tenerife. Jestli se někde daří vypnout z hlavy všechny starosti a jen tak si užívat přítomnou chvíli, tak právě tady!

Zažijte Saharu na Kanárech

Chtít vidět Saharu na Kanárech? Proč ne! Jako protipól zážitků spojených s plážemi a koupáním v moři máme pro vás ideální řešení. Písčitý národní park v oblasti Maspalomas najdete na jihu ostrova a jeho slavné duny lemují pobřeží na celých šesti kilometrech. Celé oblasti dominuje maják Faro de Maspalomas. Svítí ve výšce 60 metrů nad zemí a jeho poblikávání je vidět až ze vzdálenosti 30 kilometrů. I když jste „na poušti“, dovedete se tak vžít do pocitů dávných unavených námořníků, kterým světlo signalizovalo, že už brzy budou v bezpečí. 

Poklidné vnitrozemí Gran Canarie

Jak se říká, někdo má rád vdolky, někdo zase holky a každému člověku vyhovuje něco jiného i během cestování. Patříte k těm, které polehávání na pláži už za dva tři dny nudí? Nemáte rádi davy lidí a mnohem víc vás baví objevovat neokoukaná místa, kde je turistický ruch komornější? Rozhodně se vydejte do vnitrozemí! 

Duchovní místo i požitek pro mlsný jazyk

Jedno z nejstarších osídlených míst na ostrově městečko jménem Teror. Vzniklo v roce 1841 a místní věří, že se zde zjevila samotná Panna Marie. Díky tomu se stal Teror duchovním centrem ostrova a místní si sem jezdí vyprosit zdraví i štěstí. Rozhodně nevynechejte návštěvu křesťanské baziliky vybudované paradoxně v maurském stylu. Dostanete se k ní procházkou po městské promenádě Calle Real de Plaza, která má sama o sobě velké kouzlo. Vede kolem tradičních domů s vyřezávanými dřevěnými balkony, které jsou pro kanárskou architekturu typické. Před bazilikou se koná každou neděli místní bleší trh. Koupit se zde dá leccos včetně vyhlášené paštiky vyráběné v místním cisterciáckém klášteře.

Kanárské Bavorsko

Ve stínu nejvyšší hory ostrova Pico de las Nieves (1 949 m n. m.) leží město Vega de San Mateo. Místo a jeho okolí spíš než tropický ostrov připomíná bavorské Alpy. Roste zde kýčovitě zelená tráva, křiklavě barevné květiny a kopce protínají zurčící potůčky. Chybí už jen ty krávy se zvonci, které známe z reklam na čokoládu. Ve Vega de San Mateo si nenechte ujít muzeum La Cantonera, které se s více než 12 tisíci exponáty považuje za nejdůležitější národopisné muzeum na Kanárských ostrovech.