Skip to main content

Tenerife

Ostrov věčného jara

Základní informace

Tenerife je z celého souostroví největší a díky stálému počasí se pyšní přezdívkou „ostrov věčného jara“. Dominantou celého ostrova je spící sopka Pico del Teide (3 718 m n. m.), na kterou je vidět ze všech stran. Španělé se jí chlubí coby nejvyšší horou celého Španělska.

Ostrovní zajímavosti

Zmiňovaný přírodní úkaz je součástí ohromného chráněného národního parku ve vnitrozemí ostrova. Těsně pod vrchol Pico del Teide jezdí lanovka, ale ti zkušenější a zdatnější turisté zdolávají vulkán po svých od hladiny moře. Prostředí přírodního parku je obrovsky různorodé. Pohybujete se od škály „měsíční krajina“, kterou využili v roce 1977 filmaři pro natočení fenomenálně úspěšných Hvězdných válek, až po místa s hojnou vegetaci připomínající zahradníkovy šílené sny. 
 
Na severu ostrova stojí za vidění vesnička Masca. Leží „utopená“ v nadmořské výšce 600 metrů mezi horskými štíty a roklinami a dostanete se k ní klikatou horskou silničkou. Město Laguna je proslavené katedrálou ze 17. století, zapsanou na seznamu UNESCO. Francie má svoje Lurdy. Pro věřící obyvatele Kanárských ostrovů je stejně duchovně uctívané hlavní poutní místo celého souostroví městečko Candelaria na východním tenerifském pobřeží. Podle legendy se zde už ve 14. století, v pohanských dobách před příchodem Španělů, zjevila Panna Marie. Pod jménem Virgen de la Candelaria se stala patronkou Kanárských ostrovů. Je jí zasvěcen jeden z nejvýznamnějších chrámů Kanárských ostrovů. Naráz pojme až pět tisíc osob a tím se řadí i mezi největší kostely v celém Španělsku vůbec. Chrám stojí na velkém prostorném náměstí Patronky Kanárských ostrovů přímo na pobřeží Atlantského oceánu a všechny církevní svátky se zde slaví s tou největší intenzitou.

Opakem duchovního života jsou vyhlášené tenerifské karnevaly, které patří po slavném Rio de Janeiru mezi největší na světě. Turisté introverti, kteří si naopak nelibují v davu a vyhledávají pokud možno liduprázdná místa, ocení Malé skalní městečko Paisaje Lunar neboli Měsíční krajina s útvary roztodivných tvarů bílé až oranžové barvy. Je usazené v krajině nízkých jehličnatých lesů, a protože se sem nedostanete tak snadno autem, místo navštěvuje jen minimum turistů. Závislost na autobusové dopravě je vykoupena božským klidem s vůní borovicových lesů.

Rekreace, odpočinek i jiné aktivity

Na Tenerife se létá především kvůli moři. Je zde 140 pláží. Zabírají třetinu ostrova a táhnou se na ploše 68 km. Turisté si zde vybírají i mezi barvou písku. A tak namátkou: zatímco nejznámější 800 m dlouhá Playa las Vistas nabízí světlešedý, 100 metrů dlouhá Playa de la Arena stejně jako 7 000 m dlouhá Playa Jardín mají černý, jemný písek). Do bílého, jemného písku navezeného přímo ze Sahary zase ulehnete na 1 500 m dlouhé Playa de las Teresitas. Jména zbylých pláží si najdete na webu, stejně jako detaily o rekreačních oblastech Playa de las Américas, Costa Adeje, Los Cristianos, Puerto Santiago, Los Gigantes, Las Caletillas, Puerto de la Cruz.

Shrnutí

Kdo chce prokládat opalování a koupání v moři i jinými činnostmi, může na ostrově Tenerife zkusit celou řadu dalších aktivit. Dá se tu rybařit, potápět, surfovat, jezdit na kole, létat na padáku i trekovat. Hráče golfu potěší, že má Tenerife golfových hřišť nejvíce ze všech Kanárských ostrovů. Teploty se tu po celý rok pohybují mezi 25–29 °C, což je pro milovníky sportů ideální podnebí.