Skip to main content

La Palma

Zelený ostrov

Základní informace

La Palma leží na severozápadě celého souostroví a je největší z malých Kanárských ostrovů. Ostrov drží pro změnu prvenství jako místo s nejstrmějším terénem na světě. La Palmu tak logicky nevyhledávají milovníci odpočinku na pláži, ale turisté, kteří si s sebou vezou trekové boty a chtějí relaxovat procházkami a túrami po zelených horách ve vnitrozemí. Zelená barva je speciálním poznávacím znamením tohoto místa. Všude převažuje, a proto se La Palmě přezdívá „Zelený ostrov“. Nikde jinde na Kanárském souostroví se nesetkáte s ohromnými palmovými roklemi obklíčenými kapradinovými lesy.

Ostrovní zajímavosti

Na nejvyšším vrcholku ostrova (Roque de los Muchachos, 2 426 m n. m.) stojí unikátní hvězdárna, vybavená jedněmi z největších dalekohledů světa. Astronomové považují právě tento ostrov za ideální k pozorování noční oblohy. Ovšem i denní výhled je úžasný. Severní části La Palmy vévodí národní park Caldera de Taburiente. Je široký 9 km a hluboký 1 500 m a obklopují jej prstence hor v rozmezí od 1 600 do 2 400 m výšky. Do vnitřního prostoru parku vede hluboký kaňon „úzkosti“ zvaný Barranco de las Angustias. Jeho vnější svahy jsou plné soutěsek klesajících až k moři. Do těchto míst se dostanete pouze pěšky. Právě proto je ročně navštíví tisíce turistů, kteří nepoužívají arogantní slova jako „pokořil jsem horu“ a naopak ke zdejší magické přírodě přistupují s respektem a vděčností, že se dochovala v takto čisté podobě. Z mnoha kulturních památek stojí za návštěvu osada Arure (poustevna San Nicolas de Tolentino z roku 1515), Hermiqua (klášter a kostel St. Domingo z roku 1520), Vallehermoso, Alajero a pochopitelně hlavní město ostrova – Santa Cruz de La Palma s historií sahající až do roku 1493, kdy město založil Alonso Fernández de Lugo, jenž se podle dochovaných zápisků vyznačoval „strašlivou směsí krutosti a ctižádosti nebo chamtivosti na jedné straně a velké schopnosti a smyslu pro nastolení pořádku a vlády v dobytých zemích na straně druhé“. Rozhodně se ve většině městeček a měst setkáte s překrásnými původními domy ze 17. a 18. století. Na Las Palmas si určitě nenechte ujít ochutnávku místního vynikajícího vína. Věhlasné jsou i zdejší ručně vyráběné doutníky.

Rekreace, odpočinek i jiné aktivity

Rekreační oblasti se nazývají Aridane, Fuencaliente, Los Cancajos, Los Llanos a Santa Cruz de La Palma. I když se na tento ostrov nelétá primárně kvůli koupání, je zde spíše na druhém místě, i tady je na výběr celkem ze 43 pláží. Turisté si opět mohou vybírat z různých druhů a barev písku včetně unikátního lávového štěrku. Mezi nejznámější pláže patří 624 m dlouhá Playa Los Cancajos s tmavým pískem nebo 50 m dlouhá Playa La Bajita-El Hoyo s lávovým štěrkem. Playa Punta Larga (110 m dlouhá, tmavý písek), Playa La Zamora (190 m dlouhá, tmavý písek.

Shrnutí

La Palma je ostrov ideální pro ten tip turistů, kteří nechtějí celou dovolenou jen proležet na plážích. Láká je kombinace koupání v moři s horskými výstupy a ocení perfektně udržované turistické stezky napříč celým ostrovem.