Skip to main content

Jíst, milovat, poznávat Gran Canarii

Blog

Mezi dovolenkové radosti, když se člověk trochu vzpamatuje z příletu, je návštěva místních trhů. Prostě si jen tak ráno vyrazit s košíkem pro místní čerstvé pečivo, ovoce, zeleninu, ryby. A třeba ani nic nekupovat a jen tak bloumat, zevlovat, fotit, čichat různé vůně a užívat si místní atmosféru. Vše v pomalém tempu, kdy je jedno, jestli se zdržíte hodinu nebo tři. Bez tohoto rituálu by dovolené prostě něco chybělo. Na Kanárských ostrovech si ho užijete do sytosti.

Něco málo o ostrově

Ještě než se dostaneme k tržnici, připomeňme si, že je Gran Canaria třetí největší, třetí nejvyšší a také třetí nejstarší z Kanárských ostrovů. Hovoří se o něm jako o „miniaturním kontinentu“, protože tu za jediný den zažijete hned několik mikroklimat. Vysoko ve vnitrozemí potřebujete větrovku a pohorky a u pobřeží je naopak člověku horko i v plavkách. Pokud si na Grand Canarii půjčíte auto a projedete si ostrov křížem krážem, užijete si těchto rozdílů vrchovatou měrou. Navíc během svých cest poznáte nekonečné množství různě velkých zdejších tradičních trhů. Neexistuje město, ve kterém by se v průběhu celého roku nějaký nekonal.  

Skryté poklady mimo hlavní turistické lokality

Každý jen malinko zkušený cestovatel ví, že poklady se skrývají spíše ve stínu. Do vyhlášených turistických lokalit vás zavedou mapy i průvodci. Pokud se ale chcete opravdu dotknou genia loci daného místa, pátrejte po něčem méně „provařeném“. V Las Palmas, hlavním městě ostrova, mezi taková místa rozhodně patří staré centrum jménem Vegueta. Jeho úzké uličky, lemované barevnými domky a kavárnami, se zvedají od moře směrem vzhůru do kopců. Fotografům se doporučuje určitě si nechat dostatečnou časovou rezervu. Lovci obrázků se zde zpravidla nemohou od různých zákoutí a jejich detailů odtrhnout.

 

Město jako na dlani

Pokud stojíte o překrásný panoramatický výhled na celé Las Palmas, dorazte na náměstí Plaza Santa Ana. Najdete zde původní radnici, biskupský palác a mnohé další památky, především pak katedrálu Santa Ana. Z jejích dvou věží si prohlédnete město jako na dlani. Další místo, kde se dotknete historie, je Dům Kryštofa Kolumba. Slavný objevitel, který se ve skutečnosti choval rozhodně méně sympaticky, než jak ho ukazují romantické filmy, zde krátce sbíral síly před svou plavbou směrem k Novému světu.

Slavné trhy Mercado de Vegueta

Pár kroků od Kolumbova domu je náměstí Plaza del Pilar. Dominuje mu vysoká oranžová budova a teď se konečně dostáváme k cíli. Každý den kromě neděle se zde konají vyhlášené trhy Mercado de Vegueta. Jejich nevýhodou je, že když jednou ochutnáte lokální potraviny v té nejčerstvější podobě, bude se vám po nich stýskat i po návratu domů, do reality běžných samoobsluh. U stánku s ovocem vám z vybraných druhů vymačkají čerstvou šťávu. Hned vedle si přivoníte k sušeným i čerstvým bylinkám a jejich vůně vám uvízne v nose ještě dlouho potom, co jste už z trhu odešli. To by se jedlo zdravě, kdyby měl člověk tyto možnosti i doma! U řezníka si, pokud jste na maso, objednejte místní specialitu – krvavou klobásu zvanou morcilla. Jedná se o těžce nevegetariánskou pochoutku plněnou prasečí krví, rýží, cibulí a kořením. A protože je její ochucování střeženým tajemstvím každého řezníka, u každého stánku najdete trochu jinou.

Benátské nákupy

Neříkejte, že nejste zvědaví, když se doslechnete, že se nějakému místu říká „kanárské Benátky“. Puerto de Mogán si svoji přezdívku zasloužilo svými malebnými úzkými uličkami, které křižuje velké množství přírodních kanálů. Přesně jako v italských Benátkách.
Představte si romantiku všech romantik, kdy si budete připadat jako v kýčovitém filmu. V celém městě stojí typické bílé domky zdobené modrými okenicemi. Na každém rohu se budete kochat nádhernými popínavými květinami, které ve zdejším podnebí rostou jako o život. Když procházkou dojdete až do přístavu, v každé, i v té nejmenší restauraci ochutnáte nejčerstvější rybí speciality. Zde si je s chutí dají i ti, kteří se rybě na talíři doma v běžném životě širokým obloukem vyhýbají. Kde jinde než právě tady v Puerto de Mogán se koná ten největší trh na ostrově. Každý pátek od rána až do odpoledne se prakticky celé město zaplní stánky. Nakoupíte tu potraviny, šperky, oblečení, dekorace i klasické suvenýry. Protože se sem sjíždějí turisté z celého ostrova, vyplatí se přivstat si, obejít si trh hned ráno. Později, až provětráte peněženky, se můžete davům už jen usmívat a znovu si v poklidu užívat atmosféru kanárských Benátek.