Skip to main content

Fuerteventura

Kozí ostrov s nejkrásnějšími plážemi

Základní informace

Když se řekne Fuerteventura, naskočí těm, kteří jej už navštívili, asociace: slunce, písek, skalnaté horské hřebeny, písečné duny a také všudypřítomné pasoucí se kozy. Se svými rozměry 1 659 km2 (včetně 467 ha přilehlého ostrova Lobos) je Fuerteventura nejdelší z Kanárského souostroví. Kvůli nekonečným světlým bílým plážím se zde ujala i přezdívka: „evropský Karibik“.

Ostrovní zajímavosti

Za své jméno ostrov vděčí větru Gota Fria. Vane zde tak dlouho a intenzivně, až se zdejšímu místu začalo říkat „El viento fuerte“, v překladu silný vítr. Časem se tento název zkrátil a zkomolil na Fuerteventura. Všudypřítomný vítr se místní obyvatelé naučili brát ne jako nevýhodu, ale naopak velkého pomocníka. Co do počtu mlýnů nemůže oblasti Antigua a Villaverde konkurovat ani Holandsko. Zdejší typický silný vítr nemohou vynachválit ani milovníci windsurfingu. Ve srovnání s jinými ostrovy nemá Fuerteventura tolik historických památek jako ostatní. Za návštěvu rozhodně stojí město Betancuria, přes které se bouřlivě valily místní dějiny. Střídavě se těšilo přízni papežů a zas ji ztrácelo. V roce 1593 jej srovnali se zemí piráti a nakonec je v devatenáctém století sesadila z pozice hlavního města ostrova Antiqua. V Betancurii přežil řádění pirátů františkánský klášter Monasterio de San Buenaventura z 15. století. Všeobecně platí, že je na ostrově většina památek spojených s vírou. Jmenujme kostel Nuestra Senora de Candelaria v městečku La Oliva, nebo Nuestra Senora de la Regla v Pájara. Ve Vega de Rio Palmas pak najdete poustevnu Panny Marie de la Peña, která je uctívanou patronkou ostrova Fuerteventura.

Další místní specialitou jsou kozy, kterých zde potkáte neuvěřitelné množství. Ostrovu se proto přezdívá „kozí“ a fuerteventurské sýry z jejich mléka gurmáni hodnotí jako nejlepší na světě. Nevegetariánům, kteří rádi ochutnávají i méně známé místní pokrmy, doporučujeme vyhlášené speciality z kozího masa. Kromě sýra se na ostrově vyrábí i sůl v unikátních solných pánvích jižně od Caleta de Fuste v Museo de la Sal.

Rekreace, odpočinek i jiné aktivity

Rekreační oblasti: Morro Jable, Corralejo, Caleta de Fuste a Costa Calma se dělí o úctyhodných 144 pláží, které dohromady zabírají 75 km. Z toho je celých 55 km tvoří bílý písek! Nejznámější pláže jsou 4 325 m dlouhá Playa Morro, 3 800 m dlouhá Playa del Matorral nebo Playas de Esquina dlouhá 2 800 m.

Shrnutí

Na ostrově plném nádherných bílých pláží se logicky většina aktivit točí kolem koupání, plavání, vodních sportů spojených s větrem a nezapomíná se ani na sportovní rybáře, golfisty a cyklisty.