Skip to main content

La Gomera

Magický ostrov, zázrak biodiverzity

Základní informace

Na velikosti nezáleží. Tahle poučka rozhodně platí i u druhého nejmenšího člena Kanárského souostroví. Trvale zde žije pouhých 30 000 lidí, a přesto se ostrov honosí přízviskem „magický“. Pro svoji komornost je oázou klidu a míru. Obyvatelé ostrova, kteří se všichni navzájem znají, prosluli svojí vřelostí a pohostinností, se kterou se už jinde setkáte málokdy. Ostrov má pouze jedno turistické středisko a jeden velký hotelový komplex s golfovým hřištěm. Pokud se toužíte během dovolené odstřihnout od masového turistického ruchu, La Gomera je správná dovolenková adresa pro vás.

Ostrovní zajímavosti

Ostrov měří od severu k jihu jen o něco více než 20 km, ale i to stačí k tomu, aby byl zapsán pro své ekologické bohatství na seznam UNESCO. V současnosti je na světě jen velmi málo míst, která se La Gomeře svojí biodiverzitou vyrovnají. Na malé ploše se zde setkáte s listnatým a kvetoucím lesem, endemickými rostlinami, s oblastmi často nasáklými vodou i vyprahlými svahy u pobřežních oblastí. Už jen charakter krajiny, kdy horské hřebeny spolu se strmými úbočími vytvářejí téměř dokonalý kruh, je ohromující. Panoramata doplňují závratné rokle, úrodná údolí a zemědělské oblasti. Třetinu plochy ostrova (cca 30,7 ha) tvoří chráněná hornatá oblast národního parku Garajonay. Jeho vrcholky často zahalují mraky. Vysoké srážky a stálá teplota ovlivňují unikátní ekosystém ostrova. Jsou ideální pro deštný vavřínový prales „Laurisilva“ a Riachuelo El Cedro. 

Na ostrově roste mimo jiné asi 100 tisíc palem, ze kterých se vyrábí speciální palmový med a olej. Unikátem ostrova La Gomera je jazyk. Vymysleli jej původní obyvatelé, kteří se často potřebovali dorozumět na velké vzdálenosti. Proto na sebe začali pískat. Navzdory snahám všech kolonizátorů Kanárských ostrovů se uchoval do dnešních časů. Nazývá se „El Silbo“. Hrdí La Gomeřané jej dodnes vyučují na svých školách jako dobrovolný předmět. I tento původní jazyk byl prohlášen za dědictví UNESCO. Dobrý „pískač“ se takto domluví až na vzdálenost čtyř kilometrů.

Rekreace, odpočinek i jiné aktivity

Když se budeme držet čísel, na ostrově, kde je vše komorní, najdete „jen“ dvě rekreační oblasti: Playa de Santiago a Valle Gran Rey a celkově 29 pláží. Nejznámější 150 m dlouhá Playa Vueltas en Valle Gran Rey disponuje černým pískem), 200metrová Playa Tamargada doplňuje černý písek lávovými skalkami. Pro nepřelidněnost se zde oblibě těší i vyhlášené nudistické pláže, 250 m dlouhá Playa Argaga s černým lávovým štěrkem a 300 m dlouhá Playa del Inglés s černým sopečným pískem.

Shrnutí

La Gomeru si docení a zamilují ti, pro které je příroda chrám a potřebují ji k životu i mimo období své dovolené. A naplno si ji užijí především aktivní jedinci. Příznivci vodních sportů a potápění či trekování ve vnitrozemí. Zkrátka nepřijdou ani golfoví nadšenci. I na takto malém ostrově na ně čeká perfektně udržované osmnáctijamkové hřiště Tecina golf, které je velmi hojně navštěvováno i turisty z ostrova Tenerife.