Skip to main content

Lanzarote

Sopečný ostrov i lekce architektury

Základní informace

Lanzarote, čtvrtý ze šťastné sedmičky, je ze všech ostrovů nejvíc spjatý se sopkami a nejspíš byl ze šťastné sedmičky obydlený jako první. To naznačuje i samotná zeměpisná poloha ostrova. 

Ostrovní zajímavosti

Tvář ostrova od základu změnily mohutné sopečné erupce v letech 1730 a 1824 – láva při nich zalila přes čtvrtinu ostrova. Vytvořila tím unikátní pohoří na jihozápadě ostrova Montañas del Fuego a národní park Timanfaya. Park je dnes vnímán doslova jako živá učebnice vulkanologie. Pod ostrovem stále dýmá činný vulkán a jeho sopečného teplo využívají k radosti všech turistů kuchaři při přípravě pokrmů v restauraci El Diablo. Vulkán se návštěvníkům ostrova připomíná i horkým pískem těsně pod povrchem. Celý ostrov získal v roce 1993 titul světové biosférické rezervace UNESCO a je proslulý i vlivem vizionářského umělce a lanzarotského rodáka architekta Césara Manriqueho. Jeho jedinečný přístup k propojení umění s přírodním prostředím je patrný na celém ostrově. 

Tento mimořádný umělec se zasadil o mnoho stavebních omezení a tím místní architekturu zachránil před necitlivými zásahy a vytvořil zde jednu velkou galerii svých uměleckých děl. Dokonale zapadají do krajiny a dotvářejí ji a tento jeho přístup se stal inspirací pro mnoho dalších architektů. Za zmínku stojí Manriqueho kaktusová zahrada, jeho dům nebo areál jeskyně Jameos del Agua. Ta je spolu s jeskyní Cueva de los Verdes součástí sopečného tunelu vulkánu La Corona. Měří 7 km a je jedním z nejdelších sopečných tunelů na světě. Část, která vede pod mořem, měří 1,5 km a nazývá se Tunel Atlantida. Zajímavé jsou také překrásné přírodní útvary Los Hervideros, El Golfo, vyhlídka na sousední souostroví a ostrov Graciosa – Mirador del Río. I když i zde naleznete mnoho kvalitních apartmánů a hotelů, díky neústupnosti architekta zde krajinu nikde nehyzdí turistické konglomeráty.

Černá vulkanická půda až překvapivě dobře svědčí vinné révě a právě na Lanzarote naleznete mnoho vinic s těmi nejlepšími odrůdami vín. Prozkoumejte vinice La Geria, kde se vinná réva pěstuje v kráterech vyplněných sopečným popelem a chráněných před silnými větry ostrova. Vydejte se na prohlídku vinic a vychutnejte si chutě jedinečných odrůd ostrova, jako je například svěží víno Malvasia. Vinařská kultura zde nabízí fascinující pohled na historii ostrova a odolnost jeho obyvatel.

Rekreace, odpočinek i jiné aktivity

Rekreační oblasti Costa Teguise, Puerto del Carmen a Playa Blanca disponují celkem 87 plážemi, které zabírají 26,5 km písečného povrchu z celkem 269 km pobřeží. Ty nejznámější jsou Playa Papagayo, tedy seskupení 5 pláží v samostatných zátokách – Playa de Mujeres, Playa del Pozo, Playa del Papagayo, Puerto de Muelas a La Juradita, se světlým pískem. Za zmínku stojí i 1 190 m dlouhá Playa Grande s jemným světle hnědým pískem a oceněná Modrou vlajkou Evropské unie).

Shrnutí

Co na Lanzarote dělat, až vás přestane ohromovat sopečný ráz ostrova? Můžete vyrazit na výlet džípem nebo lodí, vydat se do jednoho z tematických parků nebo do zoo. Milovníci umění jistě také ocení návštěvu výstavy nebo koncertu v lávových jeskyních. Na své si přijdou sportovní rybáři, surfaři a potápěči, můžete vyrazit na trekking, výlet na kole, motokáry nebo dobrodružnou výpravu pod mořskou hladinu výletní ponorkou.