Skip to main content

Gran Canaria

Miniaturní kontinent

Základní informace

Ve sportovní terminologii by se pyšnil třemi bronzovými medailemi. Je z Kanárského souostroví třetí nejvyšší, třetí nejstarší a se svojí rozlohou 1 560 km2 třetí největší (pro prostorovou představu: zabírá 3x větší plochu než Praha). Za svoji přezdívku „Miniaturní kontinent“ vděčí velkým teplotním rozdílům v počasí ve svých různých částech. Jiné počasí čekejte na severu, odlišné na jihu, na západě nebo na východě. Na Gran Canarii se létá především kvůli moři a plážím, ale najdete zde mnohem víc.  

Ostrovní zajímavosti 

Aktivní sběratelé různorodých vjemů a zážitků rozhodně zaujme malebný přístav Puerto de Mogán přezdívaný „Kanárské Benátky“. Benátky proto, že je stejně jako jeho jmenovec protkaný vodními kanály. Cesta do vnitrozemí k nejvyššímu vrcholu ostrova Pico de Las Nieves (1 949 m n. m.) vede přes fotogenické údolí Fataga, který svým klenutím připomíná Grand Canyon. Jiným unikátem je monolit zvaný mračné skalisko Roque Nublo (1813 m n. m.) Jde o posvátný symbol Guančů, původních obyvatel ostrova, kteří odsud zmizeli už v 16. století, ale jejich stopy se tu stále objevují. Milovníci historie a architektury ocení městečko Teror s nádhernou bazilikou z 18. století i domy s typickými kanárskými balkony vyřezávanými z místních borovic. Při pohledu z letadla zjistíte, že Gran Canarii tvoří údolí zaříznutá do strmých svahů, kterým se říká barrancos. Mimochodem skaliska, která formovala tento ostrov, vznikla před 14,5 miliony let zavodněním sypkého sopečného materiálu. Na zbylých šesti Kanárských ostrovech se tyto divoce vyhlížející soutěsky nevyskytují tak často jako tady. Téma ekologie hýbe světem vzhledem k překotným změnám klimatických podmínek na zemi. Dobrá zpráva zní, že je značná vnitrozemí ostrova je v různých stupních pod ochranou UNESCA. Nejvýše v hierarchii stojí na Gran Canarii přírodní parky Tamadaba a Pilancones.

Nížiny najdete na Gran Canarii jen v úzkém pobřežním pásu. Výjimkou je jihozápad, kde spadají skalnaté hřebeny přímo do moře. Mezi nejunikátnější ostrovní přírodní úkaz patří oblast písečných dun s názvem Dunas de Maspalomas nazývaná „Malá Sahara“. Spolu s přilehlými lagunami spadá do přísně chráněné přírodní rezervace zvláštního režimu. Na tomto místě se vyskytuje stále ještě řada endemických živočišných a rostlinných druhů, na které mohli narazit před mnoha stoletími právě ti mořeplavci, kteří ostrov pojmenovali po psech. Mimochodem navzdory přezdívce nepřinesly písek, který zde na ploše čtyř čtverečních kilometrů vytváří vysoké přesypy, větry ze Sahary, jak se občas někde dočteme. Na břeh je vyplavuje příboj z mořského dna a teprve potom je vítr hrne dál…

Rekreace, odpočinek i jiné aktivity

Rekreační oblasti se jmenují Playa del Inglés, Meloneras, San Agustín, Puerto Rico, Playa Taurito, Puerto de Mogán a El Salobre. 
Na ostrově si turisté vybírají z celkem 150 pláží, které zabírají 60 km z 236 km pobřeží. Ty nejznámější jsou Playa del Inglés (6 000 m dlouhá zlatohnědá pláž) a duny Maspalomas (400 ha), Playa de las Canteras (3 900 m dlouhá pláž chráněná útesem, světlý písek), Playa de San Agustín (670 m dlouhá, jemný tmavý písek), Playa de Puerto Rico (400 m dlouhá, světlý písek), Playa de Mogán (300 m dlouhá, světlý písek) a Playa Amadores (300 m dlouhá, světlý písek) – prvních pět jmenovaných pláží bylo vyznamenáno Modrou vlajkou Evropské unie, což znamená, že pláž splňuje veškeré požadavky týkající se hygieny a čistoty.

Shrnutí

Moře až na prvním místě. Ale pokud chcete „nicnedělání“ proložit sportem a poznáváním, nabízí ostrov Gran Canaria nepřeberné množství různorodých činností. Najdete zde skvělé podmínky pro tenis, golf, horskou turistiku, vodní sporty i rybolov. Dá se zde jezdit na motokárách, buginách, zkusit seskok s padákem.