Skip to main content

Fuerteventura – sto kilometrů pohody a dobrodružství

Blog

Kanárský ostrov Fuerteventura proslavily pláže. Pokud byste se však při jeho návštěvě omezili jen na koupání v hotelovém rezortu, trochu se ochudíte. I ráj pláží vás totiž může překvapit.

Křížem krážem autem

Ideální způsob, jak si užít Fuerteventuru, je projet ji autem křížem krážem. Stačí se přesunout kousek na sever, na jih nebo napříč ostrovem a ocitnete se rázem v úplně jiném světě. Někde je moře klidné a rozvážné, jinde divoce hučí. Pláže, kterých je tu prý přes sto kilometrů, pokrývá písek v barevné škále od zlaté až po černou. Hory nad vašimi hlavami stále mění svou tvář. Máme dobrou zprávu i pro „liduplaché“ jedince, kteří jsou z běžného pracovního života „totálně ukomunikovaní“ a během dovolené hledají přesný opak. Přestože je ostrov turisticky velmi populární, i oni zde najdou kouty, které poskytují absolutní soukromí. Půjčit si na Fuerteventuře auto je jednoduché. Službu využívá většina turistů, a tak se jim samotný proces výpůjčky snaží Kanářané co nejvíce usnadnit. Auto si můžete zarezervovat přes internet i pouhý den před odletem, nebo rovnou v kanceláři ihned po příletu. Po krátké administrativě už držíte v ruce klíčky a na parkovišti na letišti si vyzvednete zamluvený vůz. Uložit kufry, nastartovat a jedééééém. Dovolená začíná!

Od severu k jihu

Základ silniční sítě tvoří udržovaná cesta spojující prakticky všechna nejdůležitější města ostrova. Nejdelší vzdálenost, kterou po ní můžete ujet, je 122 km a vede od severu k jihu mezi dvěma turistickými středisky Corralejo a Morro Jable. Dobrodružnější povahy se, pokud jim to auto (a odvaha) dovolí, vydávají i tam, kam cesty nevedou. Po celou dobu na vás budou shlížet hory, které možná působí o něco majestátněji, než ve skutečnosti jsou. Vždyť i ta nejvyšší z nich, Pico de la Zara, dosahuje jen 807 m n. m. Na jihu pokrývá hory zlatavý písek, který ve střední části ostrova ustupuje tmavým kamenům. Ty odkazují k sopečnému původu Fuerteventury. Na severu ostrova najdete národní park Parque Natural de las Dunas. Při projíždění touto chráněnou přírodní památkou si budete připadat jako na Sahaře. Nedivte se, písek sem prý skutečně vítr žene až z Afriky. 

Přístav růží, trochu ospalá metropole 

Největším a zároveň hlavním městem Fuerteventury je Puerto del Rosario. Jeho původní název zněl Puerto de las Cabras neboli Přístav koz. Název se ovšem obyvatelům zdál na hlavní město nedůstojný, a tak jej přejmenovali na Přístav růží. Dnes je důležitou dopravní křižovatkou, na které se míjejí lodě přijíždějící z okolních ostrovů, a nesmíme zapomenout ani na nedaleké letiště. Přesto tu rozhodně není nijak rušno. Město má přibližně stejný počet obyvatel jako český Přerov, tedy něco kolem 40 tisíc. Působí spíš jako ospalé okresní městečko než dravá metropole, což má pro turisty své specifické kouzlo. Středem Puerta del Rosara prochází hlavní třída Calle Primero de Mayo. Rozbíhá se od kostelíku Panny Marie až k samotnému přístavu a lemuje ji spousta lákavých kaváren a obchůdků. Při troše štěstí tu narazíte i na místního muzikanta s kytarou. Věřte, že vám to nedá a na chvíli se zastavíte. Španělé totiž mají hudbu v krvi! Ve zdejším přístavu narazíte na příjemnou městskou pláž, kterou využívají hlavně místní obyvatelé, ale často se k nim přidávají i turisté. Mimochodem Kanárské ostrovy jsou vyhlášené tím, že se v jejich mořích pohybují velryby. V Puerto del Rosario, jak je ve zdejších městečkách zvykem, střeží přístav jedna její kostra. 

Krajina plná zvláštností

Z Puerto del Rosario se po půlhodině jízdy směrem na sever dostanete do proslulého Parque Natural de las Dunas. Podél cesty se rozprostírají zlatavé písečné kopce, které se díky větru neustále tvarově proměňují. Proto se doporučuje parkovat na vyznačených místech. Auto zaváté nánosy písku se hledá opravdu špatně. Když už jsme u toho, zdejší písek má úplně jinou strukturu než v ostatních částech ostrova. Můžete se po něm klidně rozběhnout bosky směrem k moři, protože ani při tropických teplotách vůbec nepálí.

Až vám vyhládne, zajeďte se občerstvit do blízkého letoviska Corralejo. Jedná se o největší turistickou oblast ostrova plnou barů, restaurací a stánků se suvenýry. Pobřeží lemuje pláž s nevšedním výhledem na dva sousední ostrovy Lanzarote a malý neobydlený Los Lobos. Na oba si můžete udělat výlet lodí.

Do nekonečna a ještě dál

Jihu Fuerteventury vévodí Morro Jable, druhé největší letovisko ostrova. Je sice o něco menší než Corralejo, ale co do počtu stánků a kaváren si s ním nezadá. Najdete tu spíš větší hotely, jejichž pokoje nabízejí výhled na dlouhou písečnou pláž. Přístup k ní vede přes pás drobných keřů a její dominantou je vysoký maják. V Morro Jable prakticky končí cesty od severu k jihu. Zdaleka to však neznamená, že dál už není nic k vidění. Naopak. Právě tady začíná to největší dobrodružství. Máte-li odvahu a důvěřujete-li zapůjčenému vozidlu, můžete se vydat přes 20 km dlouhou kamenitou pláň a hledat skrytá zákoutí ke koupání. Přístup k vodě sice není úplně hladký, právě proto ale pak budete mít dokonalé soukromí. Místním koloritem jsou karavany. Patří turistům dobrodruhům a člověk občas žasne, kde všude parkují. Skutečně nejjižnější cíp ostrova hlídá dřevěný maják. Stojí na úzkém výběžku pevniny, nabízí výhled na širé moře a pohled z něj dává jen matně tušit, co se skrývá za blankytně modrým obzorem.

Kaleidoskop na obloze

Majáky jsou ostatně jednou z mála památek, které na ostrově můžete vidět. Historie ostrova se prakticky začala psát až roku 1339, kdy se poprvé objevil na mapě. Do té doby se o jeho existenci sice vědělo, ale o jeho původních obyvatelích panují dodnes různé pověsti. Pokusy o osídlení Evropany přišly až později. První zdejší osadu, dnešní město Betancouria, vybudoval norský šlechtic Jean de Bethancourt. Velkou část města, ale i další památky v následujících staletích průběžně drancovaly opakované pirátské nájezdy. Starých historických budov proto na ostrově moc nenajdete. Počítejte s tím, že se budete po celou dobu cestování pohybovat po východním pobřeží. To západní je autem jen těžko přístupné. Výhledy na pláže působí jako z pohlednic a srdce nadšenců pro windsurfing a kitesurfing zde nepřestává plesat. Povětrnostní podmínky pro tyto sporty jsou zde ideální. Zážitkem je už jen pozorování pestrobarevných plachet vířících nad hladinou. Rozložte si deku, nasaďte sluneční brýle a jen tak si užívejte kouzla přítomnosti. Fuerteventura nabízí podmínky pro lenošení, které jinde nenajdete.